książki dla kobiet

”Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata” – recenzja

Główny wątek książki

Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata” to dzieło Magdaleny Wolińskiej-Riedi. Autorka opisuje życie w Watykanie, bazując na własnych doświadczeniach. Skupia się na codziennych aspektach życia, opisując ciekawostki dotyczące między innymi opieki medycznej lub systemu administracyjnego. Dla wielu czytelników fakty zawarte w książce z pewnością będą zaskakujące, ponieważ życie w Watykanie odbiega od częstych wyobrażeń. Autorka opisuje również życie ludzi, którzy są stałymi mieszkańcami Watykanu, a ich sąsiadem jest papież Franciszek.

O autorce

Magdalena Wolińska-Riedi jest dziennikarką oraz korespondentką Telewizji Polskiej. Przez kilkanaście lat mieszkała w Watykanie,ukończyła italianistykę i początkowo po przyjeździe do Rzymu pomagała jako wolontariuszka. Tam też założyła rodzinę i zamieszkała w bliskim sąsiedztwie papieża Franciszka, z którym bardzo dobrze znał się jej mąż, ponieważ pracował jako gwardzista. Oprócz napisania książki o życiu w Stolicy Apostolskiej, Magdalena Wolińska-Riedi współpracowała przy tworzeniu filmów oraz seriali poświęconym podobnej tematyce.

Najciekawsze fakty

Autorka bardzo szczegółowo opisuje zaskakujące aspekty życia w Watykanie, w taki sposób, że czytelnicy mogą poczuć się członkami społeczności. Watykan to miejsce odwiedzane codziennie przez wielu turystów, jednak nocą bramy zostają zamknięte i w mieście pozostaje niewielu ludzi. Autorka pisze, że w tym czasie w mieście panuje cisza nocna, która jest bardzo przestrzegana, aby zapewnić spokój papieżowi oraz kardynałom. Dla dzieci gwardzistów papież i biskupi są jak członkowie rodziny, ponieważ bardzo dobrze ich znają. Z tego powodu, że mąż autorki pracował jako gwardzista, granica między życiem prywatnym a zawodowym często się zacierała. W Watykanie istnieją również zasady, które przez każdego muszą być respektowane. Przykładowo, ubrania muszą zakrywać ramiona oraz kolana, nawet jeżeli panuje wysoka temperatura. Sytuacja, do której autorka musiała przywyknąć, to bycie pod obserwacją kamer. W swojej książce opisuje, jak ubrana w szorty wyrzucić śmieci podczas ciszy nocnej i natychmiast otrzymała telefon z pytaniem, gdzie wychodzi w takim stroju. Kobieta przyznaje jednak, że Watykan jest idealnym miejscem na wychowywanie dzieci, ponieważ w mieście jest bardzo bezpiecznie, a ludzie są dla siebie nawzajem bardzo uprzejmi i zawsze służą pomocą.

Powody, dla których warto przeczytać książkę

-poznanie kultury i zwyczajów Watykanu

-ukazanie życia osób świeckich w Stolicy Apostolskiej

-ciekawe fakty na temat życia w Watykanie

-interesujące, osobiste doświadczenia autorki